WŁASNOŚĆ JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO LUB SAMORZĄDOWYCH OSÓB PRAWNYCH
Organ rejestrowy
SĄD REJONOWY W OLSZTYNIE, VIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Sposób reprezentacji
DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI I PODPISYWANIA W IMIENIU SPÓŁKI WYMAGANE JEST WSPÓŁDZIAŁANIE DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU SPÓŁKI LUB CZŁONKA ZARZĄDU WSPÓLNIE Z PROKURENTEM LUB DWÓCH PROKURENTÓW
Dostawa ciepła do ogrzewania mieszkań i podgrzewania wody użytkowej.|Obsługa 1137 odbiorców w Olsztynie.|Rozbudowana sieć ciepłownicza o długości 184 km, z 81% nowoczesnych instalacji.|Inicjatywy proekologiczne i programy dofinansowania dla mieszkańców.|Audyt sieci ciepłowniczej oraz usługi serwisowe.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie, znane jako MPEC, to kluczowy dostawca ciepła systemowego, który odgrywa istotną rolę w zapewnieniu komfortu energetycznego mieszkańcom Olsztyna. Firma dysponuje rozbudowaną siecią ciepłowniczą o długości 184 km, z czego 81% stanowią nowoczesne sieci preizolowane, co znacznie zwiększa efektywność energetyczną. MPEC obsługuje 1137 odbiorców, dostarczając im ciepło do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Organizacja skupia się na odpowiedzialności społecznej i ochronie środowiska, co znalazło odzwierciedlenie w licznych projektach mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz minimalizację wpływu na środowisko. Dodatkowo, MPEC angażuje się w różnorodne inicjatywy, takie jak audyty sieci ciepłowniczej i programy dofinansowania, które wspierają mieszkańców w oszczędzaniu energii. W 2024 roku firma planuje akcje związane z ekologicznymi praktykami w gospodarstwach domowych, co pokazuje ich proekologiczną misję oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju.
Podstawowe wyniki finansowe
Organizacja Miejskie Energetyki Cieplnej osiągnęła 368 380 339 zł przychodów.
Przychody operacyjne wyniosły 364 462 871 zł. Pozostałe przychody to 3 917 468 zł.
Całkowite koszty wyniosły 351 771 163 zł.
Zysk netto wyniósł 12 691 708 zł.
Spółka wykazuje rosnące przychody w czasie. Średni wzrost przychodów wynosi 31 261 974 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja osiągała przychody na poziomie: • 368 380 339 zł w 2025 roku. • 352 983 439 zł w 2024 roku. • 355 479 656 zł w 2023 roku.
Zyski spółki mają również rosnącą tendencję w czasie. Średni wzrost zysków wynosi 1 070 196 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja osiągała zyski na poziomie: • 12 691 708 zł w 2025 roku. • 5 814 230 zł w 2024 roku. • 5 490 626 zł w 2023 roku.
Wycena
Wartość organizacji powstaje na podstawie kluczowych parametrów finansowych, z wykorzystaniem różnych modeli wyceny. Ostatecznie określa się minimalną, maksymalną i średnią wycen.
Szacunkowa wycena organizacji Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 387 599 730 zł.
W zależności od przyjętego modelu estymacji, wycena organizacji mieści się pomiędzy
91 246 006 zł a 920 950 847 zł.
Wartość organizacji powiększa się w czasie. Przeciętny wzrost wartości firmy wynosi 29 499 658 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat wartość firmy wynosiła: • 387 599 730 zł w 2025 roku. • 341 473 387 zł w 2024 roku. • 337 509 206 zł w 2023 roku.
EBIT i EBITDA
EBIT Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 16,38 mln zł.
EBITDA Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 62,07 mln zł.
EBIT powiększa się w czasie. Przeciętny wzrost EBIT wynosi
1 332 465 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat EBIT wynosił: • 16 378 110 zł w
2025 roku. • 11 921 779 zł w
2024 roku. • 18 707 887 zł w
2023 roku.
EBITDA powiększa się w czasie. Przeciętny wzrost EBITDA wynosi
5 361 738 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat EBITDA wynosiła: • 62 069 659 zł w
2025 roku. • 76 048 345 zł w
2024 roku. • 88 376 259 zł w
2023 roku.
Zatrudnienie
Zatrudnienie Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 257 osób.
Zatrudnienie maleje w czasie.
Na przestrzeni ostatnich lat zatrudnienie wynosiło: • 257 os. w 2025 roku. • 258 os. w 2024 roku. • 259 os. w 2023 roku.
Dla niektórych lat wartości są prognozami — zamiast dokładnych liczb pokazujemy przedziały.
Ryzyko zamknięcia
Ryzyko zamknięcia działalności dla organizacji Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 1,45%. To oznacza, że firma ma szansę 1,45% na zakończenie działalności w ciągu dwóch lat od zadanego roku.
Niskie ryzyko zamknięcia wskazuje na stabilną pozycję finansową i operacyjną organizacji.
Ryzyko zamknięcia działalności maleje w czasie. Przeciętny spadek ryzyka w czasie wynosi 0,133% rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat ryzyko zamknięcia wynosiło: • 1,45% w 2025 roku. • 1,42% w 2024 roku. • 2,10% w 2023 roku.
Ryzyko niewypłacalności
Ryzyko niewypłacalności dla organizacji Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 0,15%. To oznacza, że firma ma szansę 0,15% na zamknięcie z powodu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego lub układowego w ciągu dwóch lat od zadanego roku.
Ryzyko niewypłacalności rośnie w czasie. Przeciętny wzrost ryzyka w czasie wynosi 0,013% rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat ryzyko niewypłacalności wynosiło: • 0,15% w 2025 roku. • 0,16% w 2024 roku. • 0,19% w 2023 roku.
Wiarygodność firmy
Miejskie Energetyki Cieplnej charakteryzuje się wysoką wiarygodnością płatniczą (ocena: B).
Ryzyko opóźnień płatniczych i zaprzestania działalności jest niskie. Można bezpiecznie prowadzić transakcje z odroczonym terminem płatności.
Poziom wiarygodności organizacji pogorszył się o 1 poziom w ciągu 8 lat.
Poziomy wiarygodności w ostatnich latach: • Ocena B (wysoka wiarygodność) w 2025 roku. • Ocena B (wysoka wiarygodność) w 2024 roku. • Ocena B (wysoka wiarygodność) w 2023 roku.
Kredyt kupiecki
Standardowy kredyt kupiecki dla Miejskie Energetyki Cieplnej wynosi 0 zł.
Bezpieczny poziom kredytu kupieckiego to 0 zł.
Maksymalny dopuszczalny kredyt kupiecki to 24,33 mln zł.
Przedział standardowego kredytu mieści się między 0 zł a 24,33 mln zł.
Nie zaleca się udzielania kredytu kupieckiego tej organizacji.
Standardowy kredyt kupiecki maleje w czasie. Przeciętna zmiana spadkowa wynosi
185 tys. zł rocznie.
Standardowy kredyt kupiecki w ostatnich latach wynosił: • 0 zł w 2025 roku. • 0 zł w 2024 roku. • 0 zł w 2023 roku.
Bezpieczny poziom kredytu wynosił: • 0 zł w 2025 roku. • 0 zł w 2024 roku. • 0 zł w 2023 roku.
Maksymalny kredyt wynosił: • 24,33 mln zł w 2025 roku. • 22,11 mln zł w 2024 roku. • 20,95 mln zł w 2023 roku.
Wynagrodzenia
Koszty operacyjne Miejskie Energetyki Cieplnej wyniosły
348 084 761
zł.
Całkowite wynagrodzenia w organizacji nie zmieniają się w czasie.
W ostatnich latach łączne wynagrodzenia wynosiły: • 0 zł w 2025 roku • 0 zł w 2024 roku • 0 zł w 2023 roku
Udział wynagrodzeń w kosztach operacyjnych nie zmienia się w czasie.
W ostatnich latach udział wynagrodzeń w kosztach operacyjnych wynosił: •
0% w 2025 roku •
0% w 2024 roku •
0% w 2023 roku
Bilans
Całkowita wartość aktywów Miejskie Energetyki Cieplnej wyniosła 1 266 880 818 zł.
a
ktywa obrotowe to 136 371 998 zł.
a
ktywa trwałe to 1 130 508 820 zł.
Całkowita wartość pasywów wyniosła 1 266 880 818 zł.
z
obowiązania i rezerwy na zobowiązania to 1 145 219 476 zł.
k
apitał (fundusz) własny to 121 661 342 zł.
Organizacja powiększa całkowitą wartość aktywów w czasie. Średni wzrost wartości aktywów wynosi 139 305 819 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja wykazała sumę bilansową aktywów na poziomie: • 1 266 880 818 zł w 2025 roku. • 1 307 185 196 zł w 2024 roku. • 361 935 403 zł w 2023 roku.
Rentowność
Wskaźnik rentowności aktywów (ROA) wyniósł 1%.
Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) wyniósł 10%.
Marża operacyjna wyniosła 4%.
Marża netto wyniosła 3%.
Rentowność aktywów (ROA) organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -0.2 punktu procentowego rocznie.
Rentowność kapitału własnego (ROE) organizacji poprawia się w czasie. Średnia poprawa wskaźnika rentowności wynosi 0.5 punktu procentowego rocznie.
Marża operacyjna organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -0.1 punktu procentowego rocznie.
Marża netto organizacji nie zmienia się w czasie.
Zadłużenie
Zobowiązania Miejskie Energetyki Cieplnej wyniosły 1 145 219 476 zł.
Dla porównania wartość aktywów wyniosła 1 266 880 818 zł.
Zobowiązania w stosunku do wartości aktywów (wskaźnik zadłużenia) to 90%.
Całkowite zobowiązania organizacji rosną w czasie. Średni wzrost zobowiązań wynosi 133 469 075 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja posiadała zobowiązania o wartości: • 1 145 219 476 zł w 2025 roku • 1 196 659 632 zł w 2024 roku • 257 188 384 zł w 2023 roku
Wskaźnik zadłużenia rośnie w czasie. Średni wzrost zobowiązań wynosi 4.9 punktu procentowego rocznie.
W ostatnich latach współczynnik zadłużenia wynosił: • 90% w 2025 roku • 92% w 2024 roku • 71% w 2023 roku
Podatek dochodowy
Organizacja Miejskie Energetyki Cieplnej wykazała przychody na poziomie 368 380 339 zł.
Organizacja zarobiła 15 600 026 zł brutto (przed opodatkowaniem).
Podatek dochodowy wyniósł 2 908 318 zł.
W rezultacie osiągnięty zysk netto wyniósł 12 691 708 zł.
Podatek dochodowy odpowiadał za 19% zysku brutto.
Podatek dochodowy obciążający organizację rośnie w czasie. Średni wzrost podatku dochodowego wynosi 205 473 zł rocznie.
W ostatnich latach wysokość podatku dochodowego wynosiła: • 2 908 318 zł w 2025 roku • 1 995 715 zł w 2024 roku • 1 324 611 zł w 2023 roku
Organizacja Miejskie Energetyki Cieplnej wykazała zysk netto większy niż 95% organizacji z branży "Wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych".
Organizacja wykazała przychód większy niż 95% organizacji z branży.
Organizacja posiadała aktywa o wartości większej niż 95% organizacji z branży.
Organizacja wykazała wskaźnik długu większy niż 85% organizacji z branży.
Organizacja wykazała marżę netto większą niż 41% organizacji z branży.
Organizacja wykazała marżę operacyjną większą niż 41% organizacji z branży.
Organizacja wykazała rentowność aktywów (ROA) większą niż 32% organizacji z branży.
Organizacja wykazała rentowność kapitału własnego (ROE) większą niż 45% organizacji z branży.
Organizacja zapłaciła podatek dochodowy większy niż 97% organizacji z branży.
Udział organizacji w rynku wyniósł 10%.
Zysk netto na tle rynku powiększa się w czasie. W 2025 był on wyższy niż 95% organizacji w branży.
Przychody na tle rynku powiększają się w czasie. W 2025 były wyższe niż 95% organizacji w branży.
Wartość aktywów na tle rynku powiększa się w czasie. W 2025 była ona wyższa niż 95% organizacji w branży.
Wskaźnik zadłużenia na tle rynku powiększa się w czasie. W 2025 był wyższy niż 85% organizacji w branży.
Marża netto na tle rynku zmniejsza się w czasie. W 2025 była wyższa niż 41% organizacji w branży.
Marża operacyjna na tle rynku zmniejsza się w czasie. W 2025 była wyższa niż 41% organizacji w branży.
Rentowność aktywów (ROA) na tle rynku zmniejsza się w czasie. W 2025 była wyższa niż 32% organizacji w branży.
Rentowność kapitału własnego (ROE) na tle rynku zmniejsza się w czasie. W 2025 była wyższa niż 45% organizacji w branży.
Podatek dochodowy na tle rynku powiększa się w czasie. W 2025 był on wyższy niż 97% organizacji w branży.
Udział w rynku powiększa się w czasie. W 2025 wynosił on 10%.
Sprawozdania finansowe
Spośród 9 sprawozdań finansowych, wszystkie złożono w terminie.
Sprawozdania finansowe były składane średnio 107 dni przed upływem ustawowego terminu.
Najnowsze dostępne sprawozdanie za rok 2025 zostało złożone 84 dni przed terminem.
średnie opóźnienie
-107
dni względem terminu
9
w terminie
0
po terminie
Historia złożonych sprawozdań
wcześniejterminz opóźnieniem
opóźnieniedata złożenia
2025
−2 mies. 24 dni22-04-2026
2024
−3 mies. 2 dni14-04-2025
2023
−4 mies. 2 dni15-03-2024
2022
−2 mies. 28 dni18-04-2023
2021
−3 mies. 26 dni21-06-2022
2020
−5 mies. 28 dni20-04-2021
2019
−5 mies. 6 dni12-05-2020
2018
−2 mies. 2 dni14-05-2019
2017
−2 mies. 1 dni15-05-2018
złożone przed terminem do 30 dni po terminie 31–90 dni po terminie ponad 90 dni po terminie
Powiązania
Historia powiązań
Udziałowcy
Gmina Olsztyn posiada 126000
udziałów,
które stanowią
100.0% firmy.
Największym udziałowcem od 21.10.2021 jest Gmina Olsztyn kontrolujący 100% udziałów.
Największym udziałowcem w okresie od 25.05.2020 do 21.10.2021
był Gmina Olsztyn kontrolując 100% udziałów.
W okresie od 20.05.2011 do 25.05.2020 najwięcej udziałów posiadał Gmina Olsztyn. Jego udziały w tym czasie wynosiły 100%.