SĄD REJONOWY W BIELSKU-BIAŁEJ, VIII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Sposób reprezentacji
SPÓŁKĘ REPREZENTUJE PREZES ZARZĄDU - SAMODZIELNIE. W PRZYPADKU POWOŁANIA ZARZĄDU WIELOOSOBOWEGO PREZES ZARZĄDU REPREZENTUJE SPÓŁKĘ SAMODZIELNIE A POZOSTALI CZŁONKOWIE ZARZĄDU I PROKURENCI W SPRAWACH O WARTOŚCI PRZEDMIOTU DO 1.000.000,00 ZŁ (JEDEN MILION) ZŁOTYCH REPREZENTUJĄ SPÓŁKĘ SAMODZIELNIE, A W SPRAWACH O WARTOŚCI POWYŻEJ TEJ KWOTY - DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU LUB JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU I PROKURENT.
Produkcja odlewów dla przemysłu samochodowego, maszynowego, budownictwa, rolnictwa i górnictwa.|Wytwarzanie armatury przemysłowej, w tym zasuw klinowych i hydrantów.|Działa na rynku od 1838 roku, kontynuując tradycje branży odlewniczej.|Wysoka jakość produktów, zgodność z europejskimi standardami jakościowymi.|Inwestycje w rozwój technologiczny i pracowników.
METALPOL WĘGIERSKA GÓRKA to jedna z najstarszych firm branży odlewniczej w Polsce, która ma długą historię sięgającą 1838 roku, kiedy to powstała huta żelaza, stanowiąca główny trzon współczesnej odlewni. Z siedzibą w Węgierskiej Górce firma specjalizuje się w produkcji odlewów oraz armatury przemysłowej, dostarczając swoje wyroby dla różnych sektorów, w tym przemysłu samochodowego, maszynowego, budownictwa, rolnictwa oraz górnictwa. METALPOL dysponuje nowoczesnymi narzędziami i systemami informatycznymi, co w połączeniu z bogatym doświadczeniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej gwarantuje wysoką jakość oferowanych produktów, które odpowiadają europejskim standardom jakościowym. Dodatkowo, firma inwestuje w rozwój swoich pracowników oraz innowacje technologiczne, co przyczynia się do dalszego wzrostu jej konkurencyjności i umacnia jej pozycję na rynku. METALPOL dąży do ciągłego doskonalenia swojego systemu zarządzania jakością, co potwierdzają liczne certyfikaty i dokumenty systemowe. W firmie odbywają się również wydarzenia promujące jej działalność, takie jak targi branżowe, gdzie prezentowane są najnowsze osiągnięcia i innowacje.
Podstawowe wyniki finansowe
Organizacja Metalpol Węgierska Górka osiągnęła 96 474 542 zł przychodów.
Przychody operacyjne wyniosły 96 430 664 zł. Pozostałe przychody to 43 878 zł.
Całkowite koszty wyniosły 95 860 114 zł.
Zysk netto wyniósł 570 550 zł.
Spółka wykazuje malejące przychody w czasie. Średni spadek przychodów wynosi -1 541 295 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja osiągała przychody na poziomie: • 96 474 542 zł w 2025 roku. • 99 761 364 zł w 2024 roku. • 116 591 173 zł w 2023 roku.
Zyski spółki mają również malejącą tendencję w czasie. Średni spadek zysków wynosi -627 388 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja osiągała zyski na poziomie: • 570 550 zł w 2025 roku. • 2 321 806 zł w 2024 roku. • 6 333 522 zł w 2023 roku.
Wycena
Wartość organizacji powstaje na podstawie kluczowych parametrów finansowych, z wykorzystaniem różnych modeli wyceny. Ostatecznie określa się minimalną, maksymalną i średnią wycen.
Szacunkowa wycena organizacji Metalpol Węgierska Górka wynosi 113 308 920 zł.
W zależności od przyjętego modelu estymacji, wycena organizacji mieści się pomiędzy
5 705 503 zł a 249 121 907 zł.
Wartość organizacji zmniejsza się w czasie. Przeciętny spadek wartości firmy wynosi 420 236 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat wartość firmy wynosiła: • 113 308 920 zł w 2025 roku. • 122 077 246 zł w 2024 roku. • 148 052 629 zł w 2023 roku.
EBIT i EBITDA
EBIT Metalpol Węgierska Górka wynosi 2,11 mln zł.
EBITDA Metalpol Węgierska Górka wynosi 7,39 mln zł.
EBIT zmniejsza się w czasie. Przeciętny spadek EBIT wynosi
600 593 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat EBIT wynosił: • 2 112 931 zł w
2025 roku. • 3 513 892 zł w
2024 roku. • 7 261 567 zł w
2023 roku.
EBITDA zmniejsza się w czasie. Przeciętny spadek EBITDA wynosi
304 084 zł rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat EBITDA wynosiła: • 7 393 206 zł w
2025 roku. • 8 585 109 zł w
2024 roku. • 11 914 195 zł w
2023 roku.
Zatrudnienie
Zatrudnienie Metalpol Węgierska Górka wynosi 218 osób.
Zatrudnienie rośnie w czasie.
Na przestrzeni ostatnich lat zatrudnienie wynosiło: • 218 os. w 2025 roku. • 225 os. w 2024 roku. • 232 os. w 2023 roku.
Dla niektórych lat wartości są prognozami — zamiast dokładnych liczb pokazujemy przedziały.
Ryzyko zamknięcia
Ryzyko zamknięcia działalności dla organizacji Metalpol Węgierska Górka wynosi 2,58%. To oznacza, że firma ma szansę 2,58% na zakończenie działalności w ciągu dwóch lat od zadanego roku.
Niskie ryzyko zamknięcia wskazuje na stabilną pozycję finansową i operacyjną organizacji.
Ryzyko zamknięcia działalności rośnie w czasie. Przeciętny wzrost ryzyka w czasie wynosi 0,007% rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat ryzyko zamknięcia wynosiło: • 2,58% w 2025 roku. • 2,57% w 2024 roku. • 2,54% w 2023 roku.
Ryzyko niewypłacalności
Ryzyko niewypłacalności dla organizacji Metalpol Węgierska Górka wynosi 0,09%. To oznacza, że firma ma szansę 0,09% na zamknięcie z powodu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego lub układowego w ciągu dwóch lat od zadanego roku.
Ryzyko niewypłacalności maleje w czasie. Przeciętny spadek ryzyka w czasie wynosi 0,869% rocznie.
Na przestrzeni ostatnich lat ryzyko niewypłacalności wynosiło: • 0,09% w 2025 roku. • 0,09% w 2024 roku. • 0,02% w 2023 roku.
Wiarygodność firmy
Metalpol Węgierska Górka charakteryzuje się wysoką wiarygodnością płatniczą (ocena: B).
Ryzyko opóźnień płatniczych i zaprzestania działalności jest niskie. Można bezpiecznie prowadzić transakcje z odroczonym terminem płatności.
Poziom wiarygodności organizacji poprawił się o 3 poziomy w ciągu 8 lat.
Poziomy wiarygodności w ostatnich latach: • Ocena B (wysoka wiarygodność) w 2025 roku. • Ocena B (wysoka wiarygodność) w 2024 roku. • Ocena A (bardzo wysoka wiarygodność) w 2023 roku.
Kredyt kupiecki
Standardowy kredyt kupiecki dla Metalpol Węgierska Górka wynosi 3,59 mln zł.
Bezpieczny poziom kredytu kupieckiego to 114 tys. zł.
Maksymalny dopuszczalny kredyt kupiecki to 12,46 mln zł.
Przedział standardowego kredytu mieści się między 114 tys. zł a 12,46 mln zł.
Standardowy kredyt kupiecki wzrasta w czasie. Przeciętna zmiana wzrostowa wynosi
394 tys. zł rocznie.
Standardowy kredyt kupiecki w ostatnich latach wynosił: • 3,59 mln zł w 2025 roku. • 3,52 mln zł w 2024 roku. • 3,63 mln zł w 2023 roku.
Bezpieczny poziom kredytu wynosił: • 114 tys. zł w 2025 roku. • 464 tys. zł w 2024 roku. • 0 zł w 2023 roku.
Maksymalny kredyt wynosił: • 12,46 mln zł w 2025 roku. • 12,34 mln zł w 2024 roku. • 12 mln zł w 2023 roku.
Wynagrodzenia
Łączna kwota wynagrodzeń wyniosła
33 710 050
zł.
Koszty operacyjne Metalpol Węgierska Górka wyniosły
94 317 733
zł.
Wynagrodzenia stanowią
36%
kosztów operacyjnych.
Całkowite wynagrodzenia w organizacji rosną w czasie. Średni wzrost wynagrodzeń wynosi
4 213 756 zł rocznie.
W ostatnich latach łączne wynagrodzenia wynosiły: • 33 710 050 zł w 2025 roku • 32 870 840 zł w 2024 roku • 33 104 788 zł w 2023 roku
Udział wynagrodzeń w kosztach operacyjnych rośnie w czasie. Średni wzrost udziału wynosi
4.5 punktu procentowego rocznie.
W ostatnich latach udział wynagrodzeń w kosztach operacyjnych wynosił: •
36% w 2025 roku •
34% w 2024 roku •
31% w 2023 roku
Bilans
Całkowita wartość aktywów Metalpol Węgierska Górka wyniosła 89 569 336 zł.
a
ktywa obrotowe to 32 637 150 zł.
a
ktywa trwałe to 56 932 186 zł.
Całkowita wartość pasywów wyniosła 89 569 336 zł.
z
obowiązania i rezerwy na zobowiązania to 27 288 859 zł.
k
apitał (fundusz) własny to 62 280 477 zł.
Organizacja zmniejsza całkowitą wartość aktywów w czasie. Średni spadek wartości aktywów wynosi -1 143 099 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja wykazała sumę bilansową aktywów na poziomie: • 89 569 336 zł w 2025 roku. • 93 692 308 zł w 2024 roku. • 99 006 423 zł w 2023 roku.
Rentowność
Wskaźnik rentowności aktywów (ROA) wyniósł 1%.
Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) wyniósł 1%.
Marża operacyjna wyniosła 2%.
Marża netto wyniosła 1%.
Rentowność aktywów (ROA) organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -0.6 punktu procentowego rocznie.
Rentowność kapitału własnego (ROE) organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -2.2 punktu procentowego rocznie.
Marża operacyjna organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -0.5 punktu procentowego rocznie.
Marża netto organizacji pogarsza się w czasie. Średni spadek wskaźnika rentowności wynosi -0.5 punktu procentowego rocznie.
Zadłużenie
Zobowiązania Metalpol Węgierska Górka wyniosły 27 288 859 zł.
Dla porównania wartość aktywów wyniosła 89 569 336 zł.
Zobowiązania w stosunku do wartości aktywów (wskaźnik zadłużenia) to 30%.
Całkowite zobowiązania organizacji spadają w czasie. Średni spadek zobowiązań wynosi -5 298 893 zł rocznie.
W ostatnich latach organizacja posiadała zobowiązania o wartości: • 27 288 859 zł w 2025 roku • 31 982 381 zł w 2024 roku • 39 018 303 zł w 2023 roku
Wskaźnik zadłużenia obniża się w czasie. Średni spadek zobowiązań wynosi 5.1 punktu procentowego rocznie.
W ostatnich latach współczynnik zadłużenia wynosił: • 30% w 2025 roku • 34% w 2024 roku • 39% w 2023 roku
Podatek dochodowy
Organizacja Metalpol Węgierska Górka wykazała przychody na poziomie 96 474 542 zł.
Organizacja zarobiła 1 580 083 zł brutto (przed opodatkowaniem).
Podatek dochodowy wyniósł 1 009 533 zł.
W rezultacie osiągnięty zysk netto wyniósł 570 550 zł.
Podatek dochodowy odpowiadał za 64% zysku brutto.
Podatek dochodowy obciążający organizację rośnie w czasie. Średni wzrost podatku dochodowego wynosi 34 563 zł rocznie.
W ostatnich latach wysokość podatku dochodowego wynosiła: • 1 009 533 zł w 2025 roku • 338 960 zł w 2024 roku • 726 997 zł w 2023 roku