Top 5 największych firm w Polsce

5 największych firm w Polsce - jakie osiągają przychody

Jednym z najprostszych sposobów definiowania wielkości firmy jest osiągany przez nią przychód. Możemy dzięki temu porównywać skalę działalności poszczególnych organizacji.

W nowoczesnym krajobrazie gospodarczym Polski, gdzie innowacje i technologia powinny być na pierwszym planie, nie możemy przegapić pewnej ironii. Większość z wiodących firm w Polsce opiera się na strukturach państwowych lub zagranicznych inwestycjach. Choć te firmy odnoszą znaczące sukcesy finansowe, osiągając wysokie przychody, to nie można przegapić faktu, że Polska wciąż ma wyzwanie w zakresie rozwoju branży high-tech i tworzenia własnych, globalnych marek. Dominacja firm państwowych i zagranicznych podnosi pytania o przyszłość polskiej gospodarki oraz o to, w jakim kierunku powinna ona zmierzać. Oto pięć firm w Polsce, które odznaczają się największymi przychodami.

 

Orlen (299 miliardów)

Orlen to prawdziwy kolos polskiego biznesu. Znany jako koncern wielobranżowy, działa w sektorach biopaliw, gazownictwa, energii elektrycznej i cieplnej, petrochemii i wielu innych. Zatrudniając w 2022 roku około 65 tysięcy pracowników, stanowi jedno z największych miejsc pracy w kraju. Jego działalność wpływa na wiele innych sektorów gospodarki, co podkreśla jego znaczenie dla polskiej gospodarki.

 

Puratos Polska (167 miliardów)

Puratos jest symbolem jakości i innowacji w branży piekarniczej, cukierniczej i czekoladowej. Dzięki swoim innowacyjnym produktom i wiedzy eksperckiej, firma zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Działa na styku rzemiosła i przemysłu, dostarczając produkty dla małych piekarni, jak i wielkich producentów.

 

Jeronimo Martins Polska (85 miliardów)

Dzięki Biedronce, której właścicielem jest Jeronimo Martins Polska, firma stała się częścią codziennego życia wielu Polaków. Z 3283 sklepami w ponad 1100 miejscowościach jest największą siecią detaliczną w Polsce. Biedronka nie tylko oferuje produkty najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach, ale też jest kluczowym elementem łańcucha dostaw, współpracując z ponad 1000 polskich dostawców.

 

PGE Polska (75 miliardów)

Energia to kluczowy sektor dla każdej gospodarki, a PGE Polska Grupa Kapitałowa jest w Polsce liderem w tej dziedzinie. Jako największe przedsiębiorstwo energetyczne pod względem przychodów, mocy wytwórczych oraz produkcji energii, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii do polskich domów i przedsiębiorstw.

 

PGNiG (71 miliardów)

Gdy mówimy o gazie ziemnym i ropie naftowej w Polsce, myślimy o PGNiG. Przez 40 lat jako samodzielne przedsiębiorstwo, PGNiG było odpowiedzialne za większość wydobycia i dystrybucji tych surowców w kraju. W 2022 roku zostało włączone w struktury PKN Orlen, ale nadal odgrywa kluczową rolę w energetyce kraju.

 

Ciekawostką jest fakt, że w pierwszej dziesiątce mieści się jeszcze Totalizator Sportowy z przychodem na poziomie prawie 40 miliardów złotych. Tyle pieniędzy Polacy zostawili w firmie kupując zdrapki i kupony na loterię.

 

Każda z wyżej wymienionych firm odgrywa znaczącą rolę w krajobrazie gospodarczym Polski, lecz ich specyfika budzi pewne refleksje. Dominując na rynku, często za sprawą wsparcia państwa lub zagranicznych inwestorów, nie reprezentują one sektora nowoczesnych technologii. W czasach, gdy gospodarki świata konkurują innowacjami i postępem technologicznym, Polska musi starać się dotrzymać kroku i oferować warunki rozwoju tego typu organizacji.

Komentarze:

Wśród top 5 najwiekszych firm 3 są z udziałem skarbu Państwa? No cóż, trochę szkoda. Samo zestawienie interesujące. Firmy puratos nie znałem.